Koli Üretim Aşamaları

Oluklu Mukavva iki düz kâğıt kökenli plaka arasına yivle dalga verilmiş kâğıt kökenli malzeme konulması ile oluşturulan malzemedir. Genellikle kutu üretiminde kullanılmaktadır.
Oluklu Mukavva, genellikle 0.25 mm kalınlığın üzerindeki kâğıt levhalardan oluşmaktadır. Oluklu mukavva bazen karton olarak anılsa da karton farklı bir malzemedir.

Oluklu Mukavva Üretimi

Oluklu Mukavva’ da Dalga Tipleri

Oluklu mukavvalar yüksek hassasiyet gerektiren makinalarda üretilirler. Bunlar dakikada 500 feet (1270 cm) ve üzeri hızda üretim yapan makinalardır ve eğrilme, deformasyon gibi bazı problemlerin oluşmaması için çok kompleks mekanizmalara sahiptirler.
Kağıtlar yüksek buhar basıncı ile nemlendirilirler. Nemlendirmenin amacı kağıda istenilen özelliklerde dalga verebilmek ve tutkallamak için yumuşatmaktır. İşlem önemli miktarda su gerektirmektedir. Kağıt plakalar şekillendirildikten sonra neminden arındırılır. Yeni formunda 120-180 C’de kurutma işlemine tabi tutulurlar. Oluklu mukavva üretiminde oldukça yüksek enerji tüketilmektedir.
Ambalaj; maliyet arttırıcı değil, maliyet düşürücü bir unsur ve çözümdür.
Kullanıcıya yaratılacak değer sadece ambalajın fiyatı ile düşünülmemelidir. Üretim, depolama, nakliye vb. herhangi bir aşamadaki; Paketleme işçiliği, maliyetlerinin düşürülmesi, Hat hızının arttırılması, Kullanılan yardımcı ambalaj malzemeleri tüketiminin azaltılması, Nakliye aracına daha fazla ambalajlanmış ürün yüklenmesi gibi ambalajla ilgili çalışmalar “Toplam Ambalaj Maliyeti” çerçevesinde kullanıcıya yaratılacak değerler arasında olabilmektedir.
Kısacası ambalaj artık yaşamımızın değişmez bir parçası olmuştur ve artarak olmaya da devam edecektir.

Çift Dalga Oluklu Mukavva

İç Kağıt + Dış Kağıt + Ara Kağıt + İki Adet Ondüle = Toplamda 5 adet kağıdın birbirlerine geometrik bir biçimde lamine edilmeleri ile oluşan mukavva cinsine çift dalga oluklu mukavva denilir. Firmamızda kalite, ebat, çeşit ayırt edilmeksizin, üç renge kadar baskılı koli, kutu ve kesimli işler yapılmaktadır.

Oluklu Mukavva Koli Ve Kutu Tipleri

Yarıklı Tip Oluklu Mukavva Kutular

Alt ve üst kapakları ana gövdeye birleşik, tek parça oluklu mukavvadan oluşan, kulakları yapıştırılmış, dikilmiş ya da bantla birleştirilmiştir.

Geçmeli Tip Oluklu Mukavva Kutular

Bir ana gövde ile geçmeli olarak çalışan alt üst kapaklardan oluşan kutulardır.

Katlamalı Tip Oluklu Mukavva Kutular

Genellikle yalnızca bir levhadan oluşur, kutunun altı; iki yada tüm yan duvarları katlanarak kutu haline getirilir. Kutular dikişsiz yada bantsız yapılabilir. Bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilip kullanılacağı zaman kurulup kutu şekline getirilebilir.

Sürgülü Tip Oluklu Mukavva Kutular

Farklı yönlerden birbirinin içine geçebilen gömlek ve iç parçadan meydana gelir.

Bükülmez Tip Oluklu Mukavva Kutular

İki ayrı uç parça ile katlanarak şekillendirilen gövdeden oluşan kutuları kutu haline getirmek için dikiş veya benzeri işlem gerekir.

Hazır Yapıştırılmış Oluklu Mukavva Kutular

Dip yapıştırmalı kutular olarak da adlandırılan bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilir ve yalnızca açılarak kullanılır.
Oluklu mukavva kutuların boy en ve yükseklikleri ambalaj üzerinde belirtilen değerlere +/- 3mm toleranslar içinde uygun olmalıdır.

No Comments

Post A Comment